هر گونه تجمع و تردد در بیمارستان‌ها کرونا را شعله‌ور می‌کند

تصویر هر گونه تجمع و تردد در بیمارستان‌ها کرونا را شعله‌ور می‌کند
رییس انستیتو پاستور ایران گفت: هرگونه تجمع و تردد منجر به شعله‌ور شدن کرونا می‌شود براین اساس بستری شدن در بیمارستان به دلایل متعددی ممکن است شرایط انتقال ویروس را در جامعه افزایش دهد.

دکتر علیرضا بیگلری درباره شرایط خاصی که در کشور و دنیا درپی شیوع کرونا وجود دارد، افزود: مبتلایان به کرونا لزوما نباید در بیمارستان بستری شوند چرا که هرگونه تجمع و تردد سبب شعله ور شدن ویروس و حاد ترشدن شرایط موجود خواهد شد که این موضوع منحصر به ایران نیست و در تمام جوامع هم وجود دارد.

وی گفت: بستری شدن در بیمارستان به دلایل متعددی ممکن است شرایط انتقال ویروس را در جامعه افزایش دهد؛ به طور مثال همراهان بیمار هم ممکن است آلوده شوند.

به گفته بیگلری، درصد بسیار محدودی از کسانی که تست آزمایشگاهی آنها مثبت است، نیاز به بستری دارند.

رییس انستیتو پاستور ایران اضافه کرد: تنها درصد بسیار محدودی از کسانی که تست آزمایشگاهی آنها مثبت است و بیماریشان به اثبات رسیده است نیاز به بستری دارند. در دنیا هم روال این است که اغلب مبتلایان معمولا در خانه درمان می شوند البته در راستای این امر باید به مردم آموزش عمومی داده شود تا بدانند چگونه از بیماران خود در منزل مراقبت کنند.

بیگلری ادامه داد: نکته بسیار مهم دیگر این است که کسانی که بیمار هستند و در منزل یا بیمارستان دوران نقاهت را می گذرانند مطلع باشند که در روزهای پیش روی بیماریشان چه علائمی خواهند داشت، چرا که این امر کمک خواهد کرد از اضطراب آنها کاسته شود و بتوانند به راحتی با بیماری کنار آمده و این دوران را پشت سر بگذارند.

وی تاکید کرد: تجربه دنیا و کشور به ما نشان داده است که اغلب کسانی که در بیمارستان بستری می شوند، نیاز به درمان های ضدویروسی خاص نخواهند داشت، بسیاری از داروهایی که تاکنون به عنوان داروی ضد ویروسی مطرح بوده اند، خیلی موثر نبوده به همین دلیل مصرانه به دنبال تجویز دارو برای بیمار بستری در بیمارستان نباشید چرا که این ویروس هنوز درمان خاصی ندارد.

وی اضافه کرد: کسانی که واکسن تزریق کرده اند خود را در مقابل ابتلا به بیماری کامل ایمن ندانند. تجربه جهانی نشان می دهد حتی افرادی که واکسینه شده‌اند، می توانند مبتلا شوند یا بیماری را به دیگران انتقال دهند به همین خاطر کسانی که واکسن هم دریافت کرده اند رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

197784