گردش ویروس کرونا دلتا در کل کشور/ شروع تزریق واکسن به ۶۸ سال به بالا از دوشنبه

تصویر گردش ویروس کرونا دلتا در کل کشور/ شروع تزریق واکسن به ۶۸ سال به بالا از دوشنبه
علیرضا رئیسی با بیان اینکه ویروس کرونا دلتا در کل کشور در حال چرخ است، از آغاز تزریق واکسن کرونا با افراد ۶۸ سال به بالا از روز دوشنبه هفته جاری خبر داد.

علیرضا رییسی، سخنگوی ملی مقابله با کرونا روز شنبه و پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۶۶ درصد رسیده و رعایت پروتکل های بهداشتی زیر ۸۵ درصد در برابر کرونا کارساز نخواهد بود و عادی انگاری و ساده انگاری آسیب زا است.

او ادامه داد: در حال حاضر ۱۴۳ شهر قرمز، ۱۸۶ شهر نارنجی و ۱۱۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.رییسی افزود: کرمان با ۱۶ شهر، فارس، تهران و مازندران با ۱۳ شهر، هرمزگان ۱۲ با شهر، بوشهر ۸ با شهر، سیستان وبلوچستان با ۱۰ شهر و گلستان و گیلان با ۵ الی ۶ شهر بیشترین درگیری کرونایی را دارند.

رییسی ادامه داد: رعایت پروتکل های بهداشتی اکنون به ۶۶ درصد رسیده و بسییار جای تاسف دارد و اگر رعایت این پروتکل های به ۸۵ درصد نرسد، اقدامات برای مقابله با کرونا کار ساز نخواهد بود، نه تنها شاهد افزایش پروتکل های بهداشتی نیسیتم بلکه هر روز نیز پایین می آید.

او تصریح کرد: عادی انگاری و ساده انگاری در جامعه زیاد شده ، مردم کمتر ماسک می زنند و تجمع افراد بیشتر است در حالیکه از افراد جامعه می خواهیم رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند.

رییسی تاکید کرد: موضوعاتی که در ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید شد آن است که مردم از حضور در تجمعاتی که بیشترین شانس انتقال ویروس کرونا را دارند باید پرهیز کنند و در شهرهای قرمز این مراکز تعطیل شوند، اصناف، نیروی انتظامی و وزارت کشور باید نظارت بیشتری داشته باشند.

او افزود: رستورانها، قهوه خانه ها، تالارهای پذیرایی، سینماها، پاساژها، استخرهای سرپوشیده و نمایشگاه های عمومی که در فضاهای سربسته هستند به شدت باعث انتقال بیماری کرونا می شوند و نظارت و کنترل بر این مراکز ضروری بوده و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

معاون وزیر بهداشت گفت: کنترل مرزها نیز از موضوعات مهم ستاد ملی مقابله با کرونا بود که مرزهای شرقی و گذرگاههای که خیلی رسمی نیستند باید بیشتر کنترل شوند و اکنون حجم مهاجران بویژه از افغانستان زیاد می شود باید کنترل و دقت بیشتری در این مرزها انجام شود.

رییسی ادامه داد: در مورد نظارت بر مرزها آبی نیز طی دو هفته گذشته ۲۶ کشتی و شناور که از کشورهای برزیل، آلمان، مالزی، عراق و غیره بودند نظارت شده و ۶۵ نفر از افراد این کشتی ها ابتلا به ویروس کرونا مثبت داشتند و ابزوله شده و اقداماتی مراقبتی بری آنها انجام شده است.

او خاطرنشان کرد: باید شایعات در مورد قطعی برق در سی سی یو، آی سی یو، اورژانس را کنار بگذاریم در بیمارستانها از برق اضطراری استفاده می شود و این موضوع که در اتاق عمل برق قطع می شود، شایعه بوده و نباید برای مردم تشویش ایجاد شود.

رییسی گفت: قطعی برق در بیمارستان ها به هیچ وجه درست نبوده و اینکه بیماران در این مکان ها خفه می شوند اشتباه است. ما مدیریت حوزه سلامت را بر عهده داریم و تاکنون مشکلی بوجود نیامده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: به همه مردم قول می دهیم واکسن هایی که از کشوری بارگیری می شود و تا زمانی که به دورترین نقطه روستا می رسد زنجیره سرد را طی کرده و ربطی به قطعی برق ندارد و تاکنون برای واکسن ها مشکلی بوجود نیامده است.

رییسی اظهار کرد: نباید با اخبار منفی اضطراب را در مردم ایجاد شود.

او با بیان اینکه از این هفته روند واکسیناسیون بهتر می شود، افزود: میزان قابل توجهی واکسن به دست ما رسیده و این هفته هم می رسدو سرعت واکسیناسیون افزایش می یابد.

رییسی اظهار کرد: از روز دوشنبه واکسیناسیون ۶۸ سال به بالا انجام می شود و به افراد واجد شرایط پیامک ارسال خواهد شد، از مردم می خواهیم بدون نوبت دهی مراجعه نکنند و حتی این موضوع که ساعات اولیه صبح اسم نویسی روی کاغذ در مراکز مربوطه انجام می شود، کذب است.

رییسی خاطرنشان کرد: یکسری کندی ها در تامین واکسن داشتیم که با ورود واکسن های جدید و تولید داخل جبران می شود.

او با بیان اینکه بیش از ۸۰ مرکز تجمیع در تهران ایجاد شده، گفت: فیلم ها و عکس هایی که از شلوغی برای تزریق واکسن بود، مربوط به تهران است که بدون نوبت مراجعه کرده بودند و از مردم می خواهیم فقط با ارسال پیامک به آنها برای انجام واکسیناسیون مراجعه کنند.

197690