کرونا و حساسیت‌هایی که در سایه بی‌توجهی کمرنگ شد

تصویر کرونا و حساسیت‌هایی که در سایه بی‌توجهی کمرنگ شد
شوخی گرفتن ویروس کرونا همراه با لغو محدودیت‌ها و بی توجهی به بسیاری از پروتکل های الحاقی موجب شد تا کرونا بیش از هر زمان دیگری جولان دهد.

برغم تاکید مکرر وزارت بهداشت و مسوولان متاسفانه بسیاری از مردم نه تنها طرح ملی فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمیکنند، حتی از زدن ماسک که ساده ترین راه مبارزه با کرونا است خودداری می کنند.
فاصله گذاری اجتماعی در روزها و هفتههای آغازین شیوع کرونا به شکل مطلوبی از سوی مردم در حال اجرا بود و همکاری مردم و مسوولان در کنار اقدامات موثر رسانه ای، افکار عمومی را بر ضرورت ادامه آن با سخت‌گیری و قاطعیت بیشتر ترغیب کرده بود.
با سپری شدن زمان همراه با بازگشایی واحدهای مختلف صنفی و انتشار اخبار و گزارش هایی مبنی بر کاهش تعداد مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از ویروس کرونا این طرح ملی خیلی سریع رنگ باخت تا اینکه دوباره کرونا گوی سبقت را پیش گرفت و روزانه شاهد افزایش بستریها و فوت شدگان هستیم و دیگر از حساسیت های مردمی و دولتی برای فاصله گذاری اجتماعی خبری نیست.
در روزهای نخستین اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی تعاملی در فضای مجازی و برگزاری منظم و مرتب ستادهای مقابله با کرونا، بر لزوم هر چه محدود کردن فعالیت مراکز عمومی، تجاری و به ویژه تردد خودرویی همراه با کاهش سفرها ایجاد شده بود، اما رفته رفته این حساسیت ها کاهش یافت تا اینکه امروز شاهد اوج گیری دوباره تعداد مبتلایان و آمارمسافرتها و میهمانیهای مختلف هستیم.
در همان روزهای اول اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، زیارتگاه‌ها و سایر اماکن عمومی به معنی پرسه زدن مردم در معابر نیست، از آحاد مردم درخواست کرد تا نسبت به رعایت موارد مربوط به فاصله گذاری اجتماعی توجه ویژه‌ای داشته باشند.
ایرج حریرچی سه راهبرد مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مهار و کنترل ویروس کرونا شامل فاصله‌گذاری اجتماعی، ایزولاسیون بیماران مبتلا و قرنطینه افراد نزدیک بیماران کرونایی را تشریح کرد و افزود: این سه استراتژی باید با تعامل مردم و نیز همکاری سایر دستگاه ها، نیروهای نظامی و انتظامی، بسیج و استانداری ها و فرمانداری ها به انجام برسد.
موج مسافرتها به بهانه تاسوعا و عاشورا و ترافیک در محورهای شمال کشور نشان می داد که کرونا در ایران نه تنها کاهش نخواهد یافت بلکه افزایش نیز می یابد و در شهرستان ۴۰۰هزار نفری بروجرد برخی روزها شاهد بستری شدن بین ۵۰تا ۸۰ بیمار کرونایی بوده ایم.
امروز به وضوح دیده می شود که از هر ۱۰نفر عابر پیاده حداقل ۴نفر فاقد ماسک هستند و این دهن کجی به توصیه های وزارت بهداشت مساوی با افزایش بیماران کرونایی، کمبود تخت بیمارستان و خستگی پیشتر کادر بهداشتی درمانی است.
سرپرست فرمانداری بروجرد گفت: شرط لازم برای اجرای موفق پروتکلهای بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی اعمال سخت گیرانه است.

احمد گودرزیان افزود: مردم با گذشت زمان و کاهش التهابات اولیه شیوع ویروس کرونا، نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی بی توجهی نشان داده و رغبت شان به رعایت مسایل بهداشتی اعم از کاهش ارتباطات اجتماعی، پرهیز از حضور در تجمع های مردمی، استفاده از ماسک و سایر موارد کم شده و عاملی در افزایش مبتلایان به کرونا است.
یک شهروند بروجردی در حالیکه ماسک بر صورت ندارد به خبرنگار ایرنا گفت: ماسک برایم نفس تنگی می آورد و اگر قرار بر مرگ باشد به انحای مختلف فوت می کنیم.
مریم روزبهانی افزود: من تا مدت ها از زمان شیوع ویروس کرونا از منزل خارج نشده بودم، اما وقتی شاهد عادی شدن بازار و بازگشایی ها شدم کارهای روزانه ام را خودم انجام میدم.
وی با بیان اینکه در خانه ماندن برای بسیاری از مردم سخت است، ادامه داد: با توجه به شرایط جامعه و مشکلات اقتصادی تعدادی از مردم به فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک بی توجهی نشان می دهند.
بانوی جوانی هم که برای خرید به بازار آمده و ماسک بر صورت دارد، گفت: استفاده از ماسک درحالی توصیه می شود که بسیاری توان خرید مکرر ماسک را ندارند و با این تورم و گرانی خرید روزی چهار ماسک برای بسیاری ازخانوادها امکان پذیر نیست.
سمیه حسینی افزود: همه باید پروتکل ها را رعایت کنند و عدم رعایت ان حق الناس است چرا که ابتلا به کرونا تنها برای فرد بیمار مشکل ایجاد نمیکند و طبق نظر پزشکان هرفرد مبتلا ۴۰۰نفر را مبتلا می سازد.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد گفت: روزانه ۲۰ هزار ماسک با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و با قیمت یک هزار و ۲۰۰ تومان در بروجرد تولید و توزیع می‌شود.
حمید آزادبخت افزود: با توجه به تاکید بر استفاده از ماسک به عنوان مهمترین عامل پیشگیری از این ویروس طرح تولید انبوه ماسک در بروجرد در حال اجرا است.

دبیر کمیته اطلاع‌رسانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در لرستان گفت: باتوجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا، محدودیت‌های کرونایی در استان از دوشنبه ۲۱ مهرماه به مدت یک هفته آغازشده است.
احمدحسین فتایی اعلام کرد: تمامی ادارات، سازمان‌ها، بانک‌ها، موسسات دولتی و غیردولتی، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی لرستان از ۲۱ مهرماه لغایت ۲۷ مهر ماه با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت داشته و آموزش در همه مدارس استان به مدت ۲هفته غیر حضوری برگزار می‌شود.
فتایی بیان کرد: استفاده از ماسک برای همه‌ی افراد جامعه اعم از اصناف، کسبه، کارمندان دولتی و خصوصی، ارباب رجوع اجباری بوده و در صورت مشاهده با متخلفین احتمالی طبق قوانین اعلامی از سوی ستاد ملی و استانی مدیریت بیماری کرونا برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بروجرد کل بیماران ویزیت شده در هفت ماه اخیر به صورت تلفنی و حضوری حدود ۴۱۰هزار نفر بوده و تاکنون پنج هزارو ۱۱۷ نفرمبتلای قطعی و ۱۴۶مورد فوت شده اند.

195552