یک متخصص مغز و اعصاب مطرح کرد:

بسیاری از مبتلایان به کووید 19 از گیجی و منگی شکایت دارند

تصویر بسیاری از مبتلایان به کووید 19 از گیجی و منگی شکایت دارند
متخصص مغز و اعصاب گفت: بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 از درد عضله، گیجی و منگی شکایت دارند و بر اساس شواهد، بسیاری از مبتلایان به این بیماری مشکلات زیادی به خصوص علائم عصبی رو به رو می‌شوند و همچنین راه‌اندازی سامانه 4030 اقدام ارزشمندی در کشور بوده است.

دکتر حسین دلاور کسمایی متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) در گفتگو با سامانه 4030 ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و وزارت بهداشت با اشاره به علت بروز مشکلات عصبی تعدادی از بهبود یافتگان کووید 19، گفت: مکانیسم هر کدام از مشکلات عصبی یک دلیل خاص دارد و این مشکلات مانند هم نیستند.
وی با بیان اینکه یکی از دلایل سکته مغزی لخته پذیری و افزایش آن است، افزود: بسیاری از مکانیسم‌های مشکلات عصبی ایمونولوژیک است، یعنی مکانیسم آنتی بادی‌هایی که بدن علیه این ویروس درست می‌کند بسته به شباهت آنتی ژنی به صورت تاخیری روی قسمت خاصی از سیستم عصبی بدن اثر می‌گذارد و آن را تخریب می‌کند.
این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه برخی مشکلات به وجود آمده در سیستم عصبی ارتباط بیشتری با ویروس کرونا دارد، تصریح کرد: بیشتر علائم ویروس کرونا به صورت سیستمیک است و افرادی که به این بیماری مبتلا هستند بسیاری از آنها دچار مشکلات عصبی می‌شوند.
دلاور کسمایی با تاکید بر این موضوع که بسیاری از بیماران کووید 19 از سردردهای شدید شکایت دارند، اظهار داشت: همچنین این بیماران از درد عضله، گیجی و منگی نیز بسیار شکایت دارند. بر اساس شواهد، بسیاری از مبتلایان کووید 19 با مشکلات زیادی به خصوص علائم عصبی رو به رو می‌شوند.
وی در ادامه با اشاره به مزایا و معایب سامانه ۴۰۳۰ ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و وزارت بهداشت گفت: این سامانه قطعا توانسته در بحث آگاهی و اطلاع رسانی درست در کشور کمک کننده باشد.
این متخصص مغز و اعصاب اضافه کرد: بسیاری از بیمارانم به دلیل بروز علائم مختلف با این سامانه در تماس بودند و کارشناسان این سامانه هم اطلاعات خوبی در اختیار آنها قرار داده‌اند.
دلاور کسمایی با تاکید بر اینکه سامانه 4030 از مراجعه اضافی افراد به بیمارستان‌ها جلوگیری کرده است، افزود: با شرایطی که هم اکنون در کشور به وجود آمده راه‌اندازی و کمک‌های این سامانه بسیار ارزشمند بوده است.
وی بیان داشت: در حال حاضر به دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کووید 19 و شلوغی بیمارستان‌های کشور، فعالیت‌های این سامانه می‌تواند کمک زیادی به کاهش مراجعه کنندگان به مراکز درمانی داشته باشد.
این متخصص مغز و اعصاب یادآور شد: باید از کسانی که به فکر راه‌اندازی این سامانه بوده‌اند تشکر و قدردانی کرد. این فعالیت‌ها از کارهای آموزشی ماندگاری است که می‌تواند برای عموم مردم جامعه خوب باشد.
دلاور کسمایی عنوان کرد: ما نیازمند به سامانه‌هایی هستیم که شیوه حضور افراد به بیمارستانها را کاهش دهد. بسیاری از مردم به دلیل مراجعه غیرضروری به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مبتلا به کرونا شده‌اند در حالی که می‌توانستند بدون مراجعه حضوری، از این سامانه کمک دریافت کنند.

194872